Johann Wadephul német külügyminiszter amerikai kollégájával, Marco Rubióval történt törökországi találkozóján azt mondta, támogatja azt, hogy Donald Trump amerikai elnök elvárásainak megfelelően Németország GDP-jének 5 százalékát költse védelmi kiadásokra – írja a Tagesschau.de.
Boris Pistorius német védelmi miniszter szerdán a Bundestagban arra figyelmeztetett, hogy újra bevezethetik a sorkötelességet Németországban – írja a Politico.
Tajvan fokozatosan áttér a hagyományos védelmi stratégiáról az Ukrajnában már bevált aszimmetrikus hadviselésre, mobil és költséghatékony fegyverrendszerekkel készülve egy esetleges kínai invázió ellen - tudósított a Taiwan News.
Az amerikai nukleáris arzenál fenntartása és korszerűsítése közel 1000 milliárd dollárba fog kerülni a következő évtizedben, ami évi 95 milliárd dolláros kiadást jelent — többet, mint számos szövetségi ügynökség teljes költségvetése az Axios cikke szerint.
Az Európai Bizottság által márciusban bemutatott újrafegyverkezési terv egyik kulcseleméről születhet döntés már május vége előtt, ami megalapozná a szövetség védelmi képességeinek maximális kiterjesztését. A tervek szerint 2030-ra el kell érni azt az elrettentőképességi szintet, ami nem csak a kontinens biztonságát garantálná, hanem a geopolitikai státuszát is felemelné, ehhez pedig elengedhetetlen alapot szolgál a közös kötvénykibocsátással előteremthető 150 milliárd eurós fegyverkezési alap.
Ausztria friss vezetése nincs könnyű költségvetési helyzetben, így úgy néz ki továbbra is a biztonsági kiadásokon igyekszik spórolni, hogy elkerülje költségvetési deficitjének további növelését. Kérdés, hogy a nyugati érdekszféra meddig nézi jó szemmel, hogy a világ egyik legélhetőbb országa úgy is elvárja a nukleáris védőernyő kiterjesztését, hogy nem hajlandó megfizetni annak költségeit.
A NATO legfelsőbb katonai vezetője szerint nincs jele annak, hogy az Egyesült Államok kivonná erőit a szövetség védelmi terveiből, de Európának fel kell készülnie erre a lehetőségre - közölte a Defense News.
Franciaország és Lengyelország pénteken történelmi megállapodást írt alá Nancy városában, jelezve, hogy szorosabbra fűzik kapcsolataikat az orosz fenyegetés árnyékában. A „Nancy-i Szerződés” középpontjában a védelempolitikai együttműködés áll, de kiterjed a gazdasági és energetikai kapcsolatok elmélyítésére is. A szimbolikus helyszín és időpont – május 9., Európa napja – világos üzenetet küld Moszkvának: Párizs és Varsó új közös stratégiát épít Európa biztonságának megerősítésére, számolt be a francia Les Echos. A felek tárgyalnak arról, hogy francia atomfegyvereket telepítsenek Lengyelországba.
Friedrich Merz német kancellár egy fél nap alatt látogatja végig az Európai Unió három szervét, majd a NATO színe elé is járul, ahol az Ukrajnával kapcsolatos, újrakovácsolódni látszó euro-atlanti konszenzusról lesz szó. Bár elmondható, hogy papíron a Nyugatnak kedvező úton haladnak a dolgok, nagy kérdés, hogy Merz milyen áron tudja – ha egyáltalán tudja – egybetartani a német koalíciós kormányt.
A német-francia kétoldalú kapcsolatok, valamint Európa „újraindításáról”, továbbá az európai kihívásokra való együttes reagálásról állapodott meg szerdai párizsi találkozóján a francia elnök és az új német szövetségi kancellár.
Az Európai Unió 27 tagállamából eddig mindössze 14 kérte hivatalosan az Európai Bizottságtól, hogy aktiválhassa a „nemzeti vészhelyzeti klauzulát”, amely lehetővé tenné a GDP 1,5%-ával történő védelmi kiadásnövelést négy év alatt – anélkül, hogy az sértené az uniós költségvetési szabályokat. Ez aggodalmat keltett Brüsszelben, mivel veszélybe kerülhet az ambiciózus, 800 milliárd eurós ReArm Europe terv teljesítése.
A Stratolaunch sikeresen tesztelte visszatéríthető hiperszonikus járművét, amely történelmet írt az amerikai védelmi technológiában - tudósított a Defense News.
Történelmi találatról adott hírt az ukrán katonai hírszerzés (GUR): egy drónhajóról kilőtt rakétával semmisítettek meg egy Szu-30-as orosz vadászgépet Novorosszijszk közelében. Az esetről videót is közzétettek.
A NATO főtitkára új javaslatot tett a tagállamok felé a védelmi kiadások növelésére, amely lehetővé tenné Donald Trump amerikai elnök 5%-os GDP-arányos célkitűzésének rugalmasabb teljesítését - jelezték névtelen források a Reutersnek.
Az Egyesült Államok nagykövete figyelmeztette a NATO-tagállamokat, hogy Donald Trump elnök távol maradhat a közelgő NATO-csúcstalálkozótól, ha a szövetség többi tagja nem tesz lépéseket a védelmi terhek megosztása ügyében.
Franciaország és Lengyelország új védelmi megállapodás kötött, amivel egyszerre üzennek Moszkvának és Washingtonnak: Európa saját kezébe veszi biztonsága sorsát. A Macron–Tusk-paktum a katonai együttműködés mellett gazdasági szinten is szorosabbra fűzi a két ország kapcsolatát.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.
A WTS szakértőivel beszélgettünk.